Skip links

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji (lider)

Politechnika Warszawska

Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego

StartSmart CEE
(formalnie Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej)

Pobierz katalog usług technologicznych

Sieć Badawcza Łukasiewicz-Instytut Technologii Eksploatacji jest ośrodkiem innowacji – Instytucją Otoczenia Biznesu – Centrum Innowacji akredytowanym przy Marszałku Województwa Mazowieckiego. Od 2016 jako ośrodek innowacji świadczy usługi rozwojowe dla MSP dysponując unikalną bazą materiałową, techniczną i zasobami ludzkimi (zatrudnionych jest 170 osób, z czego ponad 60 w pionie badawczym. W latach 2023-2024 Instytut był partnerem w projekcie Mazovia EDIH i dołączył do grona partnerów ESA BIC Poland. Dzięki dużemu zaangażowaniu w minionej perspektywie udało się pozyskać dwa strategiczne projekty z RPO Mazowsze o łącznej wartości przekraczającej 65 mln zł, które przeznaczono na stworzenie nowoczesnej infrastruktury B+R. Dzięki temu wsparciu startupy mogą korzystać z unikalnych maszyn, urządzeń i laboratoriów Centrum Prototypowania oraz Ośrodka Inteligentnych Specjalizacji Pozyskano i unowocześniono: systemy i instalacje technologiczne, specjalistyczną aparaturę naukowo-badawczą i specjalistyczną aparaturę pomiarową, a także wytworzenie innowacyjnych unikatowych systemów badawczych. W okresie ostatnich 10 lat zrealizowano blisko 40 projektów krajowych i około 50 międzynarodowych. Łukasiewicz-ITEE aktywnie działa na arenie międzynarodowej będąc członkiem (core partner) w społecznościach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii – EIT Manufacturing, EIT Climate KIC, a także partnerem stowarzyszonym w EIT Health i EIT Raw Materials. Instytut jest także członkiem European Association of Adults Education (EAEA).
 
 
W ramach projektu Instytut pełni rolę lidera – Animatora Platformy Startowej “Mazovian StartUPolis” i dysponuje zasobami do świadczenia usług podstawowych (prawnych, księgowych i podatkowych) i specjalistycznych: biznesowych (np.: analizy rynku, definiowanie klienta, eksperymenty biznesowe) oraz technicznych (badania stanu techniki, wykonywania i testowanie MVP). W realizację usług zaangażowanych jest blisko 25 ekspertów Instytutu, m.in. w ramach kompetencji: Centrum Prototypowania, Centrum Biogospodarki i Ekoinnowacji, Centrum Inżynierii Powierzchni, Centrum Tribologii oraz Centrum Badań Edukacji Zawodowej i Zarządzania Innowacjami, w ramach którego funkcjonuje także Grupa Badawcza ds. Innowacyjności i Przedsiębiorczości. Łukasiewicz-ITEE jako lider w całości odpowiada za przyznawanie i rozliczanie grantów realizowanych w projekcie.

Politechnika Warszawska (PW) jest od lat wiodącą w kraju uczelnią techniczną, zatrudniającą ponad 600 naukowców z tytułami profesorskimi i 1200 adiunktów. Status ten potwierdzają zewnętrzne niezależne rankingi szkół wyższych. Podstawowym źródłem finansowania badań realizowanych na PW są granty pozyskiwane ze źródeł krajowych, międzynarodowych i funduszy strukturalnych. W ramach różnych programów i konkursów w 2021 r. realizowano na PW 588 projektów, 159 rozpoczęto.

Najwięcej grantów PW realizowała samodzielnie lub we współpracy krajowej - było to łącznie 386 projektów. 104 projekty PW realizowała we współpracy z partnerami zagranicznymi, a źródłem finansowania 98 były fundusze strukturalne.

W 2021 naukowcy PW realizowali 239 projektów badawczo-rozwojowych i 225 projektów

w ramach badań podstawowych – o łącznej wartość ponad 800 mln zł. PW jest publiczną

uczelnią akademicką o statusie uniwersytetu technicznego i jest autonomiczna we wszystkich obszarach swojego działania na zasadach określonych w ustawie.PW posiada Centrum Innowacji - pozawydziałową jednostkę organizacyjną o charakterze ogólnouczelnianym, prowadzącą interdyscyplinarną działalność badawczą, usługową, szkoleniową i promocyjną. Projekt będzie realizowany gł. przez Centrum Innowacji CINN i Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT -jednostkę ogólnouczelnianą, która realizuje 13 projektów B+R.

Do zadań CINN należy m.in.

  • ochrona własności intelektualnej PW w celu komercjalizacji
  • wycena wartości własności intelektualnej PW
  • promocja oferty badawczej, technologicznej i eksperckiej PW w celu komercjalizacji
  • poszukiwanie nabywców technologii i usług badawczych PW
  • prowadzenie negocjacji lub wsparcie twórców i jednostek organizacyjnych w negocjacjach umów komercjalizacji
  • prowadzenie działań wspierających rozwój przedsiębiorczości akademickiej oraz spółek typu spin-off i spin-out
  • świadczenie dla użytkowników Inkubatora Innowacyjności proinnowacyjnych usług doradczych,
  • usług wynajmu i udostępniania powierzchni 
  • koordynacja przestrzeni pracy wynalazców i innowatorów
  • wyszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w jednostkach organizacyjnych PW w celu podejmowania działań komercjalizacyjnych

Uniwersytet Radomski jest wiodącą Uczelnią regionu radomskiego oraz znanym ośrodkiem akademickim w kraju i za granicą. Przedmiotem działalności UR jest kształcenie Studentów z użyciem współczesnych środków przekazu informacji i przy zachowaniu wysokich standardów nauczania, zapewnienie szerokiej możliwości wyboru kształcenia w zależności od zdolności i oczekiwań, poprzez nauczanie na studiach wszystkich stopni, prowadzenie studiów podyplomowych, prowadzenie badań naukowych stanowiących niezbędny element kształcenia oraz stymulujących rozwój gospodarczy i cywilizacyjny, tworzenie warunków do harmonijnego funkcjonowania wspólnoty akademickiej oraz szerzenie idei przedsiębiorczości, kreatywności i innowacyjności w tym środowisku, rozwijanie czynnej współpracy z JST, jednostkami sektora gospodarczego i instytucjami o zasięgu regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym. UR posiada szeroką i bogatą ofertę dydaktyczną – kształci specjalistów w różnych dziedzinach naukowych: technicznych, ekonomicznych, pedagogicznych, artystycznych, humanistycznych oraz związanych z naukami o zdrowiu. W strukturze UTH znajduje się 8 wydziałów, 3 jednostki międzywydziałowe, 4 jednostki ogólnouczelniane, w tym Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, którego celem jest kreowanie postaw przedsiębiorczych wśród społeczności akademickiej, realizacja przedsiębiorczych idei i wspieranie wszelkiej aktywności biznesowej poprzez udzielenie pomoc młodym przedsiębiorcom w uruchamianiu i prowadzeniu własnego biznesu, m.in. projektów takich, jak Mazovian Startup oraz Startup Radom. UTH posiada bogatą infrastrukturę, profesjonalnie wyposażone laboratoria oraz potencjał naukowo-dydaktyczny gwarantujący wysoki, europejski poziom kształcenia. UR posiada szeroką ofertę usług badawczych skierowaną do podmiotów gospodarczych. Obecnie na UR studiuje 4106 studentów i doktorantów. W 2023 uruchomiono Centrum Technologii Cyfrowych (przemysł 4.0)UR posiada Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (AIP) - jednostkę organizacyjną o charakterze ogólnouczelnianym, o łącznej powierzchni 104 m, która realizuje m.in. poniższe działania:

  • kreowanie postaw przedsiębiorczych wśród społeczności akademickiej;
  • wspieranie w zakresie przedsiębiorczości i tworzenia firmy;
  • realizacja przedsiębiorczych idei i wspieranie wszelkiej aktywności biznesowej poprzez udzielenie pomocy młodym przedsiębiorcom w uruchamianiu i prowadzeniu własnego biznesu;
  • organizacja szkoleń warsztatów, praktycznych wykładów, wizyt studyjnych mających na celu rozwój przedsiębiorczości ;
  • koordynacja współpracy UTH Radom z otoczeniem społeczno-gospodarczym;
  • wynajem powierzchni AIP.
  • rekrutacja i współorganizacja warsztatów w projektach Mazovian Startup III, Akademia Przedsiębiorczych Kobiet (2022) i Startup Camp oraz Startup Radom (2023) - jako partner merytoryczny.
  • pozyskiwanie i transfer środków dla studentów z konkursu Najlepsi z najlepszych (MEiN).

Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej (znana też jako StartSmart CEE) jest organizacją non profit działającą na rzecz rozwoju innowacyjności oraz młodych przedsiębiorstw technologicznych. Od 2015 na stałe angażuje się we wspieranie firm technologicznych i rozwój ekosystemu innowacji i startupów, m.in. realizuje 2 edycje/rok akceleratora MIT Enterprise Forum (od 2018 wychodząc poza obszar Polski pod marką MITEF CEE, będą jednym z oddziałów międzynarodowej organizacji MIT Enterprise Forum w ramach umowy licencyjnej z MIT, poprzez MIT Technology Review), jak również angażuje się w międzynarodowe projekty akceleracyjne (np. współpracując z międzynarodowym programem akceleracji powstałym w Bostonie USA Mass Challenge w 2017 Fundacja zorganizowała 1 edycję programu akceleracji Bridge2Mass Challenge Warsaw realizowanego w Polsce i dla najlepszych startupów również 1 tydzień w Bostonie (USA). Od 2016 Fundacja regularnie realizuje również programy wspierające ekspansję startupów na ciekawe dla ich technologii rynki, początkowo, oferując Bootcamp w USA (ekosystem Boston Cambridge) jako tygodniowe wydarzenie organizowane dla wyselekcjonowanych startupów w danej edycji akceleracji MIT EF Poland, następnie MIT EF CEE, Mass Challenge, a obecnie, od 2022 r. organizuje ponadto osobne programy w formule tygodniowych Bootcamp dla startupów zainteresowanych ekspansja na rynek brytyjski (do tej pory 1 edycja, UK Bootcamp), oraz niemiecki (do tej pory 2 programy pod nazwą Berlin Bootcamp). FPT dysponuje zespołem osób doświadczonych w realizacji kompleksowych projektów akceleracyjnych, inkubacyjnych realizowanych w Polsce i zagranicą. Zespół Fundacji ma również doświadczenie w realizacji projektów dofinansowanych ze środków publicznych, przyznawania grantów dla startupów w ramach realizowanych programów akceleracji i inkubacji. Dysponuje wypracowanymi i sprawdzonymi procesami i metodami pracy, zarządzania i kontroli projektu, monitoringu rezultatów i jakości, współpracuje z 80 partnerami korporacyjnymi.

Fundacja, prowadzi działalność non profit wspierającą rozwój przedsiębiorczości technologicznej, rozwój przedsiębiorstw typu startup we wcześniej fazie rozwoju, proces transferu innowacyjnych technologii do gospodarki poprzez łączenie technologii startupów z potrzebami dużych i średnich firm na rynku. Wsparcie ma formę cyklicznych programów akceleracji realizowanych we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami i funduszami Venture Capital, partnerami ekosystemu innowacji (uczelnie, ośrodki badawcze) dedykowanych wsparciu przedsiębiorstw technologicznym z różnych branż, z Polski i zagranicy.; ma również formę programu inkubacji (ESA BIC Poland), dedykowanemu branży firm technologii związanych z sektorem kosmicznym w regionie Mazowsza